SAR lok je razeroma stabilno območje rdečkastega sija, ki se nahaja južno od ovala severnega sija. Je zelo visok sij, ki nastaja na višinah med 300 in 450 km. Barvo mu daje kisikova svetlobna emisija pri valovni dolžini 630.0 nm.
Ime izhaja iz okrajšave angleškega izraza “Stable Auroral Red arc”. Tehnično to ni ‘pravi’ severni oz. polarni sij. Medtem ko polarni sij povzročajo nabiti delci ujeti iz sončevega vetra v magnetosfero, so nabiti delci v plazmosferi ‘domačega’ izvora in prihajajo iz ionosfere, torej iz našega ozračja. SAR lok nastane zaradi sproščanja med geomagnentim viharjem nakopičene energije iz plazmosfere in prečnega toka v najvišje dele naše atmosfere, ionosfero. Ko nabiti delci iz prečnega toka trkajo v kisikove atome na višinah 300-450 km se sprošča značilna rdeča svetloba. SAR lok vedno nastane precej južno od območja severnega sija in v paru – en na severni in en na južni polobli. Ker se nahaja več sto kilometrov južno od polarnega sija je SAR lok predvsem na bolj južnih lokacijah lahko edini sij, ki sega nad obzorje.

SAR loki so običajno zelo šibki, zato so vidni le na temnem nebu, oziroma jih zaznavajo le fotografije. Le najsvetlejši so dovolj svetli, da jih na temnem nebu lahko vidimo s prostim očesom. V Sloveniji smo SAR loke prvič nedvoumno opazovali v letu 2023. Izrazit SAR lok se je oblikoval med večernim valom aktivnosti v geomagnetnem viharju 23. aprila 2023, ko se je v večernih urah razpenjal čez velik del severnega neba. Ponovno smo ga videli med geomagnetnim viharjem 5. novembra 2023, je SAR lok nastal po prvem, zelo intenzivnem valu severnega sija in ostal na nebu več ur. Pregled fotografij in dodatna obdelava je pokazala tudi SAR lok med severnim sijem 27. februarja 2014.
Še en primer SAR loka, verjetno najsvetlejši in najbolj obsežen pri nas doslej, je med geomagnetnim viharjem 20. novembra 2003. Ob 19:25, ko je na severnem nebu bil tako svetel zelen lok, da je metal sence in so se rdeči žarki raztezali čez zenit, je na višini 50° na južnem nebu bil prisoten rdeč lok. Takrat ga nismo interpretirali kot SAR lok, a v retrospektivi praktično zagotovo gre za le-tega.

Svetel SAR lok na nebu nad Gomilo (Dolenjska), 5. novembra 2023 ob 19:29. SAR lok se razteza čez velik del severnega neba, skoraj do Severnice. S prostim očesom je bil viden kot razmeroma šibek pas rdečkaste svetlobe. Foto: Jure Atanackov.

SAR lok iz iste lokacije nekoliko kasneje, ob 19:36. Nastala je nova svetlejša zaplata / steber, ki se je počasi pomikal proti zahodu. Foto: Jure Atanackov.

19:48.

19:54.

19:54.

Zelo šibek SAR lok nad rdečimi žarki severnega sija 27. februarja 2014. Pogled iz Žagarjevega vrha, malce vzhodno od Ljubljane. Medtem ko so žarki bili jasno vidni s prostim očesom, SAR lok ni bil. Foto: Jure Atanackov.

Rdeč SAR lok visoko na nebu po prvem valu aktivnosti oz. podnevihti med geomagnetnim viharjem 10. maja 2024. Pogled iz Dolenje vasi proti severu. SAR lok je bil jasno viden s prostim očesom, tudi barva. Foto: Jure Atanackov.

Rdeč SAR lok visoko na nebu, praktično skozi zenit, v začetnem delu drugega vala aktivnosti oz. podnevihte med geomagnetnim viharjem 10. maja 2024. Pod SAR lokom se oblikujejo izraziti rožnati žarki, nizko nad severnim obzorjem pa zelenkast severni sij – oboje ‘pravi’ severni sij, vezan na obroč severnega sija severno od SAR loka. Pogled iz Dolenje vasi proti severu. Foto: Jure Atanackov.