Kako videti severni sij v Sloveniji?

Predstavljajte si, da stojite pod nočnim nebom, ko nenadoma svetlo zažari v zeleni, rdeči in vijolični barvi. To je severni sij. Nič nenavadnega če ste na Islandiji in v Skandinaviji. Ali ste vedeli, da lahko to redko in osupljivo nebesno predstavo doživite kar v Sloveniji? V tem ‘vodniku’ boste izvedeli, kako videti severni sij v Sloveniji in kako povečati svoje možnosti za ogled tega redkega pojava pri nas.

Kako videti severni sij v Sloveniji, primer izjemno svetlega severnega sija. Severni sij v noči iz 10. na 11. maj 2024, posnet iz Dolenje vasi. Škrlatni stebri in žarki, zelen lok. Temen obris Nanosa na obzorju. Foto: Jure Atanackov.

Severni sij med močno geomagnetno nevihto v noči iz 10. na 11. maj 2024 pri Dolenji Vasi. Foto: Jure Atanackov.

Kaj je severni sij?

Severni sij ali aurora borealis je naravni svetlobni pojav, ki nastane, ko nabiti delci s Sonca, znani kot sončev veter, trčijo v Zemljino magnetno polje. Ta trk sproži svetlobne pojave, ki jih najpogosteje opazimo v bližini severnega in južnega tečaja.

Včasih sončev veter postane hitrejši in močnejši, kar povzroči geomagnetne nevihte. Ko ti nabiti delci trčijo z atomi kisika in dušika v zgornjih plasteh ozračja, nastanejo živahne barve severnega sija. Najpogostejša je zelena, medtem ko se vijolična, rožnata in rdeča pojavljajo ob močnejših geomagnetnih nevihtah.

Slovenija sicer leži južneje od pasu, kjer je običajno viden severni sij, a močne geomagnetne nevihte lahko razširijo pas severnega sija proti jugu in takrat ga lahko vidimo tudi pri nas.

Severni sij med zmerno geomagnetno nevihto 25. septembra 2023 pri Dolenji Vasi. Foto: Jure Atanackov.

Najboljše lokacije za opazovanje severnega sija v Sloveniji

Izbira prave lokacije lahko bistveno poveča vaše možnosti za opazovanje severnega sija. Na lokacijah z minimalnih svetlobnim onesnaženjem in odprtim obzorjem so najboljše, npr: Trnovski gozd, Banjščice, Julijske in Kamniško-Savinjske Alpe in Pohorje. Še posebej so ugodni osamljeni, goli vrhovi in visoke planote. To so lokacije, kjer proti severu daleč ni večjih virov svetlobnega onesnaženja in na večji nadmorski višini pod bolj čistim in transparentnim nebom. 

Lokacije z manj svetlobnega onesnaženja

Takšne lokacije so večinoma tudi odročne, zato se tja najbolj izplača ko se pričakuje svetel in zelo aktiven severni sij. Severni sij, še posebej svetlejši, je viden tudi iz manj odročnih in pogosto bolj svetlobno onesnaženih lokacij.

Nasvet: Uporabite karte temnega neba za iskanje dodatnih temnejših lokacij, stran od mestne razsvetljave in močnega svetlobnega onesnaženja.

Zemljevid svetlobnega onesnaženja v Sloveniji za načrtovanje kako videti severni sij v Sloveniji

Zemljevid svetlobnega onesnaženja v Sloveniji iz povezave Lightpollutionmap.

Vpliv svetlobnega onesnaženja na vidnost severnega sija

Svetlobno onesnaženje močno poslabša vidnost severnega sija: svetel sij se lahko vidi skozi svetlobno onesnaženje, a je na temnem nebu bistveno lepši, svetlejši in bolj barvit. Manj svetel severni sij se iz svetlobno onesnaženih lokacij ne vidi. Če je severni sij pričakovan, je najbolje opazovati iz dovolj temne lokacije – Rimska cesta naj bo jasno vidna in čim manj svetlobnega onesnaženja, predvsem proti severu. Če opazujete iz urbane lokacije, bo severni sij moral biti precej svetlejši, da ga boste lahko videli.

Kako videti severni sij v Sloveniji? Še en primer razmeroma šibkega severnega sija, 23. marca 2023. Šentvid pri Lukovici. Vidni so le šibki rdeči žarki in stebri. Foto: Jure Atanackov.

Severni sij na obrobju širšega urbanega območja Ljubljane, svetlobno onesnaženje je že izrazito, posebej na levi strani fotografije. Šentvid pri Lukovici, 23. marec 2023. Foto: Jure Atanackov.

Podobno je tudi z Luno. Svetlejša kot je Luna, težje je viden severni sij. A za razliko od svetlobnega onesnaženja, ki je bodisi izrazito oranžno ali belo, je od Lune osvetljeno nebo – tako kot podnevi od Sonca – modro. Zato ima Luna vseeno manj izrazit negativen vpliv na vidnost severnega sija kot svetlobno onesnaženje.

Severni sij nad Kamniško-Savinjskimi Alpami v soju polne Lune. Pogled iz severa Ljubljane. 25. november 2023. Foto: Jure Atanackov.

Kako se pripraviti na lov na severni sij

Uspeh je močno odvisen od priprave. Za uspešen lov na severni sij upoštevajte naslednjih nekaj točk:

  1. Preverite napovedi aktivnosti severnega sija:
  2. Seznam nujne opreme:
    • Topla oblačila: oblečite se toplo, noči so lahko dolge in zelo hladne, včasih tudi vetrovne.
    • Lučka: naglavna ali ročna. Zelo priporočljivo je, da je rdeče barve in ne premočna, da ponoči ohranite prilagoditev oči na temo. Lučke na telefonu so premočne in po uporabi nekaj časa izgubimo polno prilagoditev na temo.
    • Prigrizki in topli napitki: so nujni za ohranjanje toplote in pozornosti. Prazen želodec hitro prevzame vso pozornost, stran od neba.
    • Stativ in telefon ali fotoaparat.
  3. Pravi čas in potrpežljivost:
    • Severni sij se pojavlja v valovih, dolgih nekaj minut do nekaj deset minut, med njimi so lahko daljša obdobja brez aktivnosti. Zato je pomembna potrpežljivost.
    • Najboljši čas za lov na severni sij je v temnih obdobjih, ko na nebu ni Lune. Če je na nebu prisotna svetla Luna je severni sij bistveno težje ujeti.

Opazovanje severnega sija

Aktivnost polarnega sija običajno prihaja v valovih oz. podnevihtah (ang. substorm). Valovi aktivnosti so lahko dolgi nekaj minut do več deset minut, vmes so lahko tudi večurna obdobja brez aktivnosti. Trajanje valov aktivnosti in vmesnih zatišnih obdobij, kot tudi obseg severnega sija in njegove dinamike med valovi je odvisna od jakosti geomagnetnega viharja – močnejši kot je, krajša so zatišna obdobja.

Med šibkejšimi geomagnetnimi viharji so lahko večurna zatišja med valovi aktivnosti, sami valovi pa trajajo okoli 10-20 minut. Zato se *vedno izplača pod nebom vztrajati*, včasih je treba počakati tudi več ur preden se pojavi severni sij. Ko se pojavi, se je vse čakanje več kot izplačalo.

V šibkejši obliki se severni sij običajno pojavlja kot difuzen rdečkast sij, s svetlejšimi navpičnimi žarki. Žarki se počasi spreminjajo in premikajo. Takšen sij je lahko tudi brezbarven, oz. belkast, če ni dovolj svetel da dosežemo prag percepcije barve (t.i. fotopičen vid).

Med močnimi geomagnetnimi viharji je severni sij običajno veliko svetlejši. Na temnem nebu je spektakularen in barvit, opazen je tudi iz bolj svetlobno onesnaženih urbanih območij.

Fotografiranje severnega sija

Zajem lepote severnega sija zahteva več kot le usmerjanje kamere proti nebu. Za fotografiranje severnega sija s pametnim telefonom upoštevajte te nasvete za najboljše rezultate:

  • Uporabite aplikacijo, ki omogoča ročne nastavitve (npr. ProCamera, Expert RAW, itd.).
  • Nastavite ISO na 800-3200 za boljšo občutljivost na svetlobo in čas osvetlitve na 5-10 sekund. Če je severni sij na fotografiji pretemen podaljšajte osvetlitev, npr. na 20-30 sekund in/ali povišajte ISO.
  • Telefon nujno stabilizirajte. Lahko ga prislonite ob trden predmet, najbolje je uporabiti fotografsko stojalo oz. stativ.

Večina novejših pametnih telefonov ima poseben nočni način, ki lahko poenostavi fotografiranje severnega sija. Pogosto je nočni način močno avtomatiziran, z močno obdelavo fotografije, ki lahko negativno vpliva na kakovost fotografije. Če je le možno uporabite aplikacijo, ki omogoča ročne nastavitve.

Za fotografiranje z digitalnimi fotoaparati veljajo isti napotki glede stabilizacije, osvetlitve in nastavitve ISO. Objektiv naj bo čim ‘hitrejši’, če je le možno f/1.4 do f/2 in z dovolj širokim kotom, da ujame znaten del severnega neba.

Bodite vztrajni!

Potrpežljivost in priprava sta ključna dejavnika pri uspešnem opazovanju severnega sija v Sloveniji. Z upoštevanjem teh nasvetov boste izboljšali svoje možnosti za opazovanje tega izjemnega naravnega pojava pri nas. Pripravite fotoaparat oz. telefon, bodite pozorni na napovedi, bodite vztrajni, naj vas morebiten prvi neuspeh ne demotivira. Veliko sreče, veliko uspeha in se vidimo pod nebom!

Svetel severni sij. 5. november, 2023, Gomila. Foto: Jure Atanackov.