Severni sij 13. avgusta 2024

Severni sij je bil viden tudi naslednjo noč, iz 12. na 13. avgust. Tokrat ob večinoma precej slabših pogojih in še nekoliko svetlejši Luni, ki se je 62% osvetljena nahajala nizko na nebu v ozvezdju Škorpijona in je zašla ob 23:44.

Že ob večernem CME mraku, od 21:30 naprej, je bil viden SAR lok. Predvsem fotografsko, medtem ko je na z Luno osvetljenem nebu bil s prostim očesom komaj zaznaven. Nizko nad severnim obzorjem je bil fotografsko zaznaven tudi šibek difuzen rdečkast sij. Ob 22:50 se je pojavil prvi val aktivnosti, v katerem je škrlaten in rdeč severni sij segel do višine kakšnih 20 stopinj, spremljali so ga tudi izrazitejši žarki. Prvi val je trajal vsaj do 23:30. Opazovanja po večjem delu Slovenije so za naslednjo dobro uro in pol prekinili oblaki – razširjajoče se koprene iz nakoval neviht v Avstriji. Po prvi uri zjutraj se je počasi začelo spet jasniti, po drugi uri zjutraj pa je v drugem valu severno nebo do višine okoli 10° ponovno začelo sijati v bledi škrlatni barvi, ki so jo najbolje ujeli fotoaparati. Med 2:50 in 3:05 so se pojavili tudi posamezni šibki modri žarki do višine 15°, nato pa je sij počasi bledel, a ostal prisoten do zore.

Razvoj severnega sija skozi vso noč 12/13. avgust 2024 najlepše pokaže video, ki ga je iz zaporedja fotografij narejenih na Medvedjem Brdu pripravil Javor Kac:

Dodaj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja