Severni sij se pojavlja v široki paleti oblik, med katerimi se bomo osredotočili le na tiste, ki jih vidimo pri nas:
difuzen sij – je tipično rdečkast ali belkast (ko je tako šibek, da ne vidimo barve) sij, brez kakršnekoli strukture. Pri šibkem severnem siju je to pogosto edina oblika, ki se pojavi. Sicer je difuzen (medel) sij običajno zadnja faza vala aktivnosti, ko aktivnost pojenja toliko, da druge strukture že izginejo. Če nad obzorjem vidite šibek brezbarven sij je najbolje da naredite fotografijo, lahko tudi s telefonom, in preverite barvo. Če je rdeč, je to severni sij.
Difuzen rdečkast severni sij. Rumenkast pas nad obzorjem je svetlobno onesnaženje. Janče, 17. marec 2015. Foto: Jure Atanackov.
žarki in stebri – so poleg difuznega sija najbolj pogosta oblika severnega sija pri nas. Predvsem se pojavljajo rdeči, občasno tudi vijolični žarki in stebri. Pogosto se severni sij začne s pojavom posameznih žarkov, oz. stebrov nad obzorjem, med bolj šibkimi geomagnetnimi nevihtami je lahko to tudi vse kar se vidi.
Šibki rdeči žarki. Žagarjev vrh, 28. februar 2014. Foto: Jure Atanackov.
Zelo svetli rdeči žarki. Radmirje pri Ljubnem ob Savinji, 20. november 2003. Foto: Javor Kac./ Skies of Slovenia.
loki – so dolgi pasovi severnega sija, običajno razmeroma enakomernih širin, z jasno vidnim spodnjim robom. Lahko so tudi nepravilnih oblik. Obstajata dve tipični obliki lokov. Zeleni loki, sicer najpogostejša oblika severnega sija daleč v Arktiki, so pri nas redki in vidni le med najmočnejšimi geomagnetnimi viharji. Rdeči loki (t.i. SAR loki) se pojavljajo med močnejšimi geomagnetnimi nevihtami v večernih urah, lahko so tudi visoko na nebu in so običajno razmeroma šibki, s prostim očesom vidni le na temnih lokacijah.
Zelen lok, sicer izjemno redek pri nas. 20. november, 2003. Radmirje pri Ljubnem ob Savinji. Foto: Javor Kac./ Skies of Slovenia.
Rdeč lok (SAR lok). 5. november, 2023. Gomila. Foto: Jure Atanackov.
zavese – so kombinacija sovpadajočega loka in žarkov, običajno zelenega loka in zelenih in/ali rdečih žarkov. Bližje tečajem se zavese pojavljajo razmeroma pogosto, medtem ko so pri nas vidne zelo redko.
Zavese nad Kamniško-Savinjskimi Alpami iz Radmirja pri Ljubnem ob Savinji. 20. november, 2003. Foto: Javor Kac / Skies of Slovenia.