Severni sij 20. novembra 2003

Severni sij 20. novembra 2003 je najbolj intenziven in dolgotrajen zabeležen severni sij pri nas. Obenem je to bil tudi najmočnejši geomagnetni vihar 23. sončevega cikla, ki je presegel že tako spektakularen sij 30. oktobra 2003, in je v času pisanja tega prispevka najmočnejši geomagnetni vihar od leta 1989.

V Sloveniji so severni sij opazovali na številnih lokacijah. Aktivnost se je najverjetneje začela že med mrakom. Z Javorjem Kacom sva morda videla največji del predstave: več kot osem ur neprekinjenega severnega sija od 17h do 1h30m zjutraj. Že med potjo iz Ljubljane proti zgornji Savinjski dolini, kjer so bili obeti za ugodno vreme boljši, sva med Mengšem in Kamnikom opazovala difuzen belkast sij s posameznimi žarki. Na lokaciji nedaleč od Radmirja pri Ljubnem ob Savinji je prvo uro, do 19h po lokalnem času severni sij bil omejen na severno nebo, v obliki rdečega in zelenega sija do približno 40° visoko. Ob 19:15 se je začel močnejši val aktivnosti z nastankom svetlega zelenega loka nizko na severnem nebu in rdečega sija z žarki do višine 45°.

Pogled proti severu ob 19:10. Foto: Javor Kac.

19:29. Foto: Javor Kac.

19:30. Foto: Javor Kac.

20:35. Foto: Javor Kac.

Pogled visoko v nebo, proti zenitu ob 20:45. Foto: Javor Kac.

Deset minut kasneje je zeleni lok bil tako svetel, da je metal sence, zelo svetli rdeči žarki so se raztezali čez zenit, na višini 50° pa se je čez *južno* nebo razpenjal svetel rdeč lok. Zelo visoka aktivnost je trajala celo uro, med katero se je oblikoval svetel rdeč lok, oz. zavesa, ki se je raztezala od zahoda čez zenit na vzhod – čez celo nebo. V zavesi so nastajali in izginjali posamezni rdeči žarki, ki so občasno dinamično pulzirali in celo utripali.

Po 21h se je aktivnost umirila in severni sij umaknil nazaj na severno nebo. Ostal je zelen difuzen sij in zelen lok na višini med 15 in 30°. Ob 22h se je pričel nov val močnejše aktivnosti. Zelen lok se je močno okrepil, nad njim pa se je oblikoval svetel rdeč sij z žarki do višine 50°.

Pogled proti severovzhodu ob 22:08. Foto: Javor Kac.

Pogled proti severozahodu ob 22:11. Foto: Javor Kac.

Visoka aktivnost je trajala kakšnih 30 minut. Nato se je ponovno umirila, ostal je šibek rdeč sij do višine 45° z občasnimi svetlejšimi zaplatami zelene barve in občasnimi žarki. Lokacijo in s tem opazovanje sva zapustila ob 1h30m zjutraj, pri zelo nizki aktivnosti.

Severni sij so v tem času med drugimi opazovali tudi iz Vodic, Celja, Maribora, Novega Mesta, Šmihela nad Mozirjem, Dramelj, Graške Gore, Šentjurja, Rogaške Saltine in Kostanjevca.

Severni sij 20. novembra 2003 nad Vodicami. Foto: Gregor Vertačnik.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *