Severni sij 17. marca 2015

Geomagnetni vihar 17. marca 2015 je bil najmočnejši v 24. sončevem ciklu. Trajal je skoraj dva dneva, najvišjo stopnjo G4 je dosegel podnevi in zvečer 17. marca.

Severni sij je bil viden v dveh valovih. Prvi val je trajal vsaj od 19:30 do 20:45. Z Javorjem Kacom sva ga ujela z Janč; severni sij je bil viden kot rdečkast difuzen sij do 10° nad severnim obzorjem. Nekaj šibkega sija je verjetno skrilo svetlobno onesnaženje, ki se je sipalo na polprosojnih visokih oblakih. Fotografije so pokazale rdečkast sij do višine 40° in občasne šibke žarke.

Med 20:45 in 23:45 ni nobenega poročila o opazovanju severnega sija. Drugi val se je začel ob 23:45 in je trajal vsaj do 00:40. Med drugim valom so ujeli severni sij iz različnih krajev po Sloveniji: z Sv Josta nad Kranjem, Sv Tomaža nad Škofjo Loko in iz Ravnega Loga na Bohorju. V drugem valu je bil severni sij nekoliko bolj izrazit. Segal je do 15° visoko na severno nebo, poleg difuznega rdečega sija so se videli tudi jasni žarki.

Takole ga je z Ravnega Loga na Bohorju ujel Simon Krulec.

Med drugim valom je Simon ujel še en redek pojav: na posnetkih s fisheye objektivom se poleg rdečega sija z lepimi žarki, ki segajo okoli 15-20° visoko, vidita tudi dva precej izrazita modra žarka, ki segata zelo visoko v nebo. Višji, vzhodni žarek sega do ~65° visoko. To je redek pojav modrega do vijoličnega sija, ki ga oddaja s Soncem osvetljen molekularni ioniziran dušik (N2+) na zelo velikih višinah.

Fisheye posnetek severnega sija iz Ravnega Loga na Bohorju. Foto: Simon Krulec.

Dodatno obdelan posnetek, da modra žarka bolj izstopita. Foto: Simon Krulec.

Takšen pojav smo pri nas videli tudi 25. septembra 2023 in 5. novembra 2023.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *