Videnja severnega sija v Sloveniji

Videnja severnega sija v Sloveniji so do nedavnega bila redka, v zadnjih letih pa postajajo vse pogostejša. Na tej strani so zbrana videnja severnega sija v Sloveniji od prve polovice 20. stoletja naprej. Stran sproti nadgrajujemo z novimi poročili in pričevanji.

Videnja severnega sija v Sloveniji, 20. november 2003, Radmirje pri Ljubnem ob Savinji. Foto: Javor Kac.

Videnja severnega sija v Sloveniji – 20. november 2003. Foto: Javor Kac – Skies of Slovenia.

25. sončev cikel (2020 – ?)

Pogosta videnja severnega sija so posledica seštevanja več vplivnih faktorjev: bolj aktivnega sončevega cikla, boljše dostopnosti podatkov in vse več izkušenj. 25. sončev cikel je bistveno bolj aktiven od 24. cikla. Podatki so brez težav dostopni z mobilnimi telefoni in s tem na terenu, verjetno najpomembnejše pa so izkušnje. Naučili smo se, da v ugodnih pogojih severni sij v Sloveniji lahko vidimo celo med šibkimi geomagnetnimi viharji kategorije G1. Najlepši severni sij 25. sončevega cikla doslej je bil 10. maja 2024.

24. sončev cikel (2008-2020)

24. cikel je bil najšibkejši sončev cikel v zadnjih 100 letih. Nizka sončeva aktivnost se je kazala tudi v manjšem številu močnih geomagnetnih viharjev, videnja severnega sija v Sloveniji so bila bolj redka. Velikih geomagnetnih viharjev, kakršnih smo bili vajeni iz 23. cikla ni bilo. A z lažje dostopnimi podatki o sončevem vetru in geomagnetni aktivnosti smo severni sij ujeli tudi med šibkejšimi geomagnetnimi viharji, med kakršnimi prej severnega sija sploh nismo lovili. Najlepši severni sij 24. sončevega cikla je bil 17. marca 2015.

23. sončev cikel (1996-2008)

Med zelo aktivnim 23. sončevim ciklom smo v Sloveniji prvič aktivno lovili severni sij. Internet je prinesel dostop do podatkov, kritičnih za načrtovanje lova. V 5 letih smo severni sij videli kar 9-krat, večino med zelo močnimi geomagnetnimi viharji.

Pred 23. sončevim ciklom (do leta 1996)

Pred 23. sončevim ciklom so videnja severnega sija v Sloveniji bila povsem naključna. Tako iz tega obdobja poznamo le dve opazovanji in sicer v letih 1938 in 1950.

Za poročila o videnjih severnega sija v Sloveniji priporočamo ogled Youtube kanala Javorja Kaca – Skies of Slovenia in bloga Simona Krulca.