Kako nastane severni sij: 1/4 – Sončev veter

Sonce oddaja stalen tok elektronov in protonov, imenovan sončev veter. S sončevim vetrom Sonce letno izgubi okoli milijon ton snov, kar sicer zveni veliko, a je to v praksi povsem neopazno. Začetki sončevega vetra so v sončevi koroni, vlaknasti kopreni nabitih delcev, ki se širi v vse smeri od Sonca in jo lahko vidimo med Sončevim mrkom. Piha skozi celo Osončje in naprej proti medzvezdnemu prostoru.

Kako nastane severni sij: 1/4 – Sončev veter. Sončeva korona.

Prameni sončeve korone, kjer nastaja in se začenja sončev veter.

Sončev veter je večinoma enakomeren, njegova povprečna hitrost pri Zemlji je 300-400 km/s, gostota pa okoli 1-10 nabitih delcev na kubični centimeter. S sabo nosi tudi magnetno polje, ki ga imenujemo medplanetarno magnetno polje.

Izbruhi na Soncu in hiter sončev veter

Občasno Zemljo zadene hitrejši in gostejši sončev veter, z močnejšim magnetnim poljem. To se lahko zgodi na dva načina: 1) lahko nas zadene izbruh koronske mase ali 2) hiter sončev veter iz koronske luknje.

Izbruhi (izmet) koronske mase

Izbruhi (izmeti) koronske mase (ang. CME – Coronal Mass Ejection) so ogromni oblaki nabitih delcev, ki jih od Sonca v vesolje poženejo bodisi sončevi blišči, bodisi izbruhi filamentov.

Kako nastane severni sij: 1/4 – Sončev veter. Izbruhi CME.

Izbruh koronske mase (CME). Slika: NASA / ESA SOHO / Joe Gurman, Simon Plunkett, Steele Hill, Stein Vidar Haugan.

Sončevi blišči

Sončevi blišči (ang. solar flares) so nenadna močna in zelo lokalizirana povečanja Sončeve svetlosti predvsem v rentgenskih in UV žarkih. Med močnimi blišči se lahko Sončev svetlost v rentgenskih žarkih poveča tudi za 100 do 1000-krat. Sončevi blišči nastanejo ko pride do nenadne sprostitve nakopičene energije v močnih magnetnih poljih velikih in zapletenih skupin sončevih peg.

Kako nastane severni sij: 1/4 – Sončev veter. Sončev blišč.

Močen sončev blišč kategorije X (X5.7) usmerjen neposredno proti Zemlji. Ta blišč je povzročil hiter izbruh CME, ki je na Zemlji povzročil geomagnetni vihar 16. julija 2000. Takrat smo severni sij videli tudi pri nas. Posnetek: NASA / ESA SOHO.

Izbruhi filamentov

Filamenti so v magnetnih poljih nad sončevo površino ujeti obsežni oblaki nabitih delcev. Na robu Sonca, še posebej med sončevimi mrki jih vidimo kot protuberance. Ko se magnetna polja, v katerih so ujeti filamenti destabilizirajo lahko pride do izbruha filamenta. Takrat se nabiti delci v filamentu sprosti in ga odnese v vesolje stran od Sonca, lahko tudi proti Zemlji.

Običajno so usmerjene stran od nas in se lepo vidi, kako se širijo v vesolje. Če so usmerjene neposredno proti nam (ali stran od nas) se navidezno bolj ali manj enakomerno širijo v vse smeri od Sonca. To so t.i. full-halo CME izbruhi.

Hiter sončev veter iz koronskih lukenj

Drugi tip hitrega in dinamičmnega sončevega vetra prihaja iz koronskih lukenj. To so območja odprtega sončevega magnetnega polja, v katerih iz korone nabiti delci uhajajo s večjimi hitrostmi kot sicer in oblikujejo širok curek ali tok hitrega sončevega vetra.

Posnetek sonca v daljni ultravijolični svetlobi (EUV). Temno območje na južni polobli je velika koronska luknja. Foto: NASA SDO.

Medtem, ko umirjen sončev veter piha s hitrostjo 300-400 km/s, lahko hiter sončev veter iz koronskih lukenj dosega hitrosti tudi čez 800 km/s. Sončev veter v izbruhih koronske mase (CME) lahko ima večji razpon hitrosti, od okoli 400 km/s do več kot 2000 km/s.

Dodaj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja