Ponoči svetleči se oblaki (noctilucent clouds)

V poletnih mesecih se v poznem mraku ali zori severnem nebu občasno pojavijo nenavadni svetlikajoči se beli in modrikasti oblaki – ponoči svetleči se oblaki. Njihova redkost in neobičajen izgled, žareče svetli na temnem ozadju severnega neba lahko napeljejo na misel, da vidimo severni sij.

Kaj so ponoči svetleči se oblaki

Ponoči svetleči se oblaki (ang. Noctilucent clouds) so izjemno redek tip oblakov, ki nastajajo na zelo velikih višinah, daleč nad običajnimi oblaki. Pojavljajo se na višini med 76 in 85 km, sestavljajo jih mikroskopsko majhni ledeni kristalčki. Sestavljajo jih mikroskopsko majhni ledeni kristalčki, ki nastanejo na drobcih ‘pepela’ meteorjev in v zadnjem času na aerosolih raketnih motorjev.

Ponoči svetleči se oblaki (noctilucent clouds). Foto: Jure Atanackov.

Ponoči svetleči se oblaki nad Kamniško-Savinjskimi Alpami. 5. julij 2020. Foto: Jure Atanackov.

Ponoči svetleče oblake so prvič opazili leta 1885, njihov pojav morda povezan z velikim izbruhom vulkana Krakatoa dve leti prej. V Sloveniji smo ponoči svetleče se oblake prvič opazili 17. julija 2009, čeprav so zagotovo bili kdaj vidni že prej. Od takrat jih opazimo praktično vsako leto (več fotografij tukaj).

Kdaj so vidni

Ponoči svetleči se oblaki se pojavljajo od sredine maja do začetka avgusta, ko je mezosfera – plast ozračja na višini, kjer se pojavljajo oblaki – najhladnejša. Vrhunec dosežejo v drugi polovici junija in prvi polovici julija. Ker se pojavljajo na tako velikih višinah, ostajajo osvetljeni s soncem ko je sicer že oz. še mrak. Vidni so v času ko je Sonce med 6° in 16° pod obzorjem, to je med svetlim mrakom in začetkom, oz. koncem noči.

Ponoči svetleči se oblaki (noctilucent clouds). Foto: Jure Atanackov.

Ponoči svetleči se oblaki nad Ljubljano. 6. junij 2020. Foto: Jure Atanackov.

Ponoči svetleči se oblaki (noctilucent clouds). Foto: Jure Atanackov.

Na nebu nad Medvedjim Brdom. 7. julij 2014. Foto: Jure Atanackov.

Kako jih videti

Ponoči svetleče se oblake lahko vidimo v večernem ali jutranjem mraku od sredine maja do začetka avgusta. Najboljše možnosti za opazovanje so med viškom sezone, torej v drugi polovici junija in prvi polovici julija. Običajno se nahajajo nizko nad severnim obzorjem in postanejo jasno vidni šele proti koncu mraka. V izjemnih primerih segajo višje v nebo ali celo pokrivajo več kot polovico neba. So nezgrešljivi, posebej v globokem mraku, ko se vpadljivo svetlikajo na temnem ozadju drugače kot katerikoli drugi oblaki.

Potrebovali boste čist pogled na sever, z nizkim obzorjem in brez (običajnih) oblakov. Ključ do uspeha je vztrajnost: običajno ponoči se svetlečih oblakov ni več dni ali tednov, nato se nenadoma pojavijo in jih naslednji večer ali jutro ponovno ni več. Poskusite jih tudi fotografirati! Pri tem veljajo podobne usmeritve, kot pri fotografiranju severnega sija.

Ponoči svetleči se oblaki (noctilucent clouds). Foto: Jure Atanackov.

Nad Ljubljano. 21. junij 2019. Foto: Jure Atanackov.

Veliko uspeha pri opazovanju!

Naravno svetlikanje neba

Naravno svetlikanje neba je naraven nočni svetlobni pojav, ki je po strukturi in predvsem barvi dovolj podoben severnemu siju, da ga lahko […]

Dodaj komentar

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja